Czyszczenie tłumika to temat, który regularnie pojawia się, szczególnie w przypadku uszczelnionych tłumików, których nie można rozebrać. Czyszczenie „TŁUMIKA” jest czasami źródłem gorącej debaty, która może zaostrzyć się tylko wtedy, gdy wyrazisz przychylność dla jednego kalibru pistoletu zamiast innego lub być może jednego kandydata politycznego nad innym. Ponieważ jednak zajmujemy się sprzedażą tłumików i nie drażnieniem naszych klientów, wstrzymamy się z kalibrem i debatą polityczną i skupimy się na tym, w czym jesteśmy najlepsi, czyli oczywiście na tłumikach !
Leniwym wyjściem jest oczywiście odesłanie Cię do instrukcji danego modelu tłumika i to zawsze powinno być ostateczną odpowiedzią na pytanie, jak konserwować Twój konkretny tłumik. Ponieważ jednak włożyliśmy trochę własnej skóry w produkcję tłumików mamy również kilka ogólnych przemyśleń na ten temat.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tłumików. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na dwa typy – uszczelnione i nadające się do serwisowania przez użytkownika. Tłumiki są również zwykle projektowane pod kątem ciśnienia kalibru bocznego, pistoletu i karabinu, dlatego można znaleźć wiele typów tłumików dla każdego typu. Istnieją również inne, w dużej mierze przestarzałe konstrukcje, takie jak mokre tłumiki i te, w których stosuje się chusteczki materiałowe, ale nie będziemy się nimi poruszać, ponieważ są to w tym momencie raczej ciekawostki historyczne. Zacznijmy więc od rozbicia tego na czynniki pierwsze, abyś miał lepsze pojęcie o tym, kiedy, dlaczego i czy należy czyścić tłumik.
JAK WYCZYŚCIĆ USZCZELNIONY TŁUMIK
Uszczelnione tłumiki to właśnie: w pełni uszczelnione jednostki, których właściciel nie może serwisować. Obejmują one niedrogie tłumiki bocznego zapłonu , a także jedne z najbardziej zaawansowanych tłumików kalibru karabinów taktycznych . Instrukcje czyszczenia różnią się jednak znacznie w zależności od tego, co fotografujesz.
Tłumiki bocznego zapłonu zawsze będą wymagały czyszczenia, niektóre nawet po 350 strzałach. Ogólna zasada jest taka, że po wystrzeleniu kostki amunicji czas wyczyścić puszkę. Amunicja Rimfire jest brudna i brudna, a tłumiki stosowane w amunicji bocznego zapłonu szybko gromadzą osady węgla i ołowiu, które pozostawione nieoczyszczone dosłownie zatykają i wypełniają tłumik.
Jak zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi konkretnego tłumika, ale zawsze będą one wymagały użycia jakiegoś rozpuszczalnika. W przypadku uszczelnionego tłumika należy rozpuścić węgiel i odprowadzić, a następnie pozostawić urządzenie do wyschnięcia przed ponownym oddaniem strzału.
TŁUMIKI PISTOLETOWE
Twoje uszczelnione tłumiki kalibru pistoletowego mogą, ale nie muszą, wymagać czyszczenia lub mogą go potrzebować rzadko. Jeśli strzelasz dużo amunicji ołowianej, w końcu będziesz miał ten sam problem, co w przypadku tłumika bocznego zapłonu i powinieneś go regularnie czyścić. Jeśli nie używasz amunicji ołowiowej, istnieje duża szansa, że wzrost ciśnienia w korpusie tłumika wystarczy, aby dosłownie wysadzić zanieczyszczenia. W razie wątpliwości należy go dokładnie wyczyścić rozpuszczalnikiem mniej więcej co kilka tysięcy obrotów.
TŁUMIKI KARABINOWE
Uszczelnione tłumiki do karabinów praktycznie nie wymagają czyszczenia. Jak wspomnieliśmy przed chwilą, wzrost wysokiego ciśnienia wewnątrz tłumika usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Co najwyżej w danym momencie pozostaje niewielka ilość zanieczyszczeń, ale fizyka podpowiada, że osady nie mają szans się kumulować.
Uszczelnione tłumiki mogą wytrzymać wiele dziesiątek tysięcy strzałów, zanim się zużyją. Istnieje prawdopodobieństwo, że spalisz wiele luf, zanim będziesz musiał wysłać tłumik do fabryki w celu wykonania jakichkolwiek prac serwisowych lub naprawczych. Większość nie potrzebuje nawet częstego czyszczenia lub w najlepszym razie szybkiej kąpieli w rozpuszczalniku od czasu do czasu. Oprócz bocznego zapłonu są one w dużej mierze samooczyszczające. Co naszym zdaniem jest całkiem fajne.
CZYSZCZENIE TŁUMIKÓW PRZEZNACZONYCH DO SERWISOWANIA PRZEZ UŻYTKOWNIKA
Obowiązują tutaj te same zasady czyszczenia tłumików zamkniętych. Tłumiki bocznego zapłonu strasznie szybko się brudzą, podczas gdy tłumiki karabinowe i pistoletowe w większości są w pełni samoczyszczące. Fizyka działa po prostu niezależnie od tego, czy tłumik jest uszczelniony, czy nie.
To powiedziawszy, jest kilka rzeczy, o których warto wspomnieć w przypadku tłumików, które mogą być serwisowane przez użytkownika. Kiedy rozbierzesz tłumik, znajdziesz albo stos przegród (jak w naszej linii tłumików S&R ), albo jakiś wewnętrzny rdzeń z dziwnie wyglądającymi dziurami i wyciętymi wzorami. W obu przypadkach celem jest uwięzienie i powstrzymanie gazu powstałego podczas wystrzeliwania pocisku oraz zatrzymanie go na wystarczająco długo, aby zmniejszyć ciśnienie i zapewnić cichszy strzał. Bez względu na to, jak wygląda wnętrze tłumika, być może nadal będzie konieczne jego wyczyszczenie.
Ponownie skonsultuj się z producentem, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia. Niezastosowanie się do tego może spowodować unieważnienie gwarancji.
W przypadku tłumików, które są samoczyszczące, od czasu do czasu możesz ulec pokusie rozebrania ich na części i dokładnego wyszorowania wnętrzności. Wśród sprzedawanych akcesoriów do tłumików znajduje się narzędzie do usuwania przegród , które ułatwia demontaż większości tłumików możliwych do serwisowania przez użytkownika (w tym naszych własnych linii S&R). Jeśli nie masz środka czyszczącego sonicznego Ponownie skonsultuj się z producentem, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia. Niezastosowanie się do tego może spowodować unieważnienie gwarancji.
W przypadku tłumików, które są samoczyszczące, od czasu do czasu możesz ulec pokusie rozebrania ich na części i dokładnego wyszorowania wnętrzności. Wśród sprzedawanych przez nas akcesoriów do tłumików znajduje się narzędzie do usuwania przegród , które ułatwia demontaż większości tłumików możliwych do serwisowania przez użytkownika (w tym naszych własnych linii S&R). Jeśli nie masz środka czyszczącego sonicznego, możesz zastosować czyszczenie za pomocą nylonowej szczoteczki.
Gdy już znajdziesz się w środku, użyj dobrego rozpuszczalnika i szczoteczki, aby wyczyścić tłumik. Jeśli Twój tłumik wykorzystuje tłok, teraz jest dobry moment na wyczyszczenie i nasmarowanie tego układu. Należy także sprawdzić i w razie potrzeby wymienić ewentualne gumowe O-ringi.
Krótko mówiąc, uszczelniony lub nadający się do naprawy przez użytkownika, naprawdę nie trzeba czyścić tłumika karabinu i rzadko należy do niego wchodzić, chyba że istnieją elementy wymagające przeglądu od czasu do czasu. Tłumiki bocznego zapłonu należy czyścić często, natomiast tłumiki pistoletu mogą wymagać czyszczenia w zależności od rodzaju używanej amunicji i zaleceń producenta.
CZYSZCZENIE TŁUMIKA – CO ROBIĆ, A CZEGO NIE
- NALEŻY postępować zgodnie ze wskazówkami i instrukcjami producenta. Niezastosowanie się do tego może spowodować unieważnienie gwarancji lub nawet uczynić tłumik niebezpiecznym w użyciu.
- ZAMONTUJ prawidłowo tłumik. Jeśli tego nie zrobisz, mogą wystąpić wszelkiego rodzaju katastrofalne awarie. Chociaż pozwala to na tworzenie pouczających, a być może nawet rozrywkowych filmów internetowych, wolelibyśmy świat bez tego typu rzeczy. Instrukcje dotyczące montażu znajdziesz w instrukcji tłumika.
- NALEŻY czyścić tłumik zapłonu bocznego co 350-500 strzałów.
- Podczas czyszczenia tłumika NALEŻY używać dobrego rozpuszczalnika przeznaczonego do rozpuszczania zanieczyszczeń ołowiem i węglem.
- NALEŻY używać rękawiczek i czyścić tłumik w dobrze wentylowanym miejscu. Zużyty rozpuszczalnik należy utylizować w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska.
- NIE używaj wibrującego bębna do czyszczenia tłumika. Może usunąć wykończenie z części, a nawet spowodować zablokowanie się precyzyjnych obszarów gwintowanych .
- NIE strzelaj do tłumika, w którym znajduje się jeszcze mokry rozpuszczalnik. Może to prowadzić do złych rzeczy.
KONSERWACJA TŁUMIKA
Nowoczesne tłumiki są szczególnie łatwe w utrzymaniu i utrzymaniu czystości. W niektórych przypadkach nie trzeba ich nawet czyścić, a w innych czyszczenie jest dość łatwe. W większości przypadków dosłownie polega to na zanurzeniu tłumika w pojemniku z rozpuszczalnikiem, oddaleniu się na chwilę, a następnie wylaniu całości i pozostawieniu do wyschnięcia. Całkiem szorstko, co?
Nawet jeśli trzeba rozebrać tłumik, czyszczenie jest nadal łatwe, co oznacza mniej czasu na czyszczenie i więcej czasu na cieszenie się cichym fotografowaniem.
Chociaż tłumiki są skomplikowane w budowie, są dość łatwe w obsłudze i obsłudze, i dokładnie tak powinno być!