Dla wielu osób tłumiki same w sobie są czymś w rodzaju mitycznego przedmiotu, który można zdobyć tylko nielicznym osobom po przeskoczeniu wielu tajemniczych obręczy przez długi czas.

Niestety, doprowadziło to do powstania wielu mitów na temat tłumików. Ta lista nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca, ale podważy niektóre z najczęstszych, które mogłeś wcześniej słyszeć. W rzeczywistości możesz nawet być winny wiary lub powtarzania jednego lub więcej z nich. W porządku; celem jest tutaj edukacja, a nie krytykowanie.

Oto lista siedmiu mitów, które zostaną omówione. Wybrano je, ponieważ wydaje się, że pojawia się ich dużo. Jeśli jest jakiś konkretny, który najbardziej Ci się podoba, nie wahaj się przejść dalej. W przeciwnym razie rozprawmy się z siedmioma powszechnymi mitami dotyczącymi tłumików!

MIT NR 1: TŁUMIKI SPRAWIAJĄ, ŻE BROŃ JEST CICHA JAK JAK W HOLLYWOOD

Zdradzę Wam mały sekret: wszystko w Hollywood jest fałszyweTak, wszystko – łącznie ze sposobem, w jaki przedstawiają tłumiki.

Jednym z najlepszych ostatnich przykładów jest scena strzelaniny w centrum handlowym z filmu John Wick: Rozdział 2, w której dochodzi do stłumionej strzelaniny, podczas gdy dwie postacie przechodzą przez tłumy ludzi i nikt nawet nie mrugnie okiem, mimo że padły dziesiątki strzałów. To świetny film, ale nie jest realistyczny.

To prawda, że ​​tłumiki rzeczywiście wyciszają broń, obniżając ją do poziomu decybeli uznawanego za „bezpieczny dla słuchu”, ale to nie znaczy, że jest praktycznie bezgłośna. Na przykład młot pneumatyczny i piła łańcuchowa nie przekraczają progu decybeli, co oznacza, że ​​przez krótki czas są uważane za bezpieczne dla słuchu, ale daleko im do ciszy.

W ten sam sposób, w jaki nosisz ochronniki słuchu, pracując przez cały dzień z młotem pneumatycznym, nadal potrzebujesz ochrony słuchu, jeśli godzinami używasz pistoletu AR z tłumikiem w kalibrze 5,56 z 7-calową lufą na strzelnicy.

A co z karabinem kalibru .22 z tłumikiem i amunicją poddźwiękową? To tak blisko Hollywood – cicho, jak to tylko możliwe. Możesz bez problemu używać cały dzień, ale i tak to usłyszysz.

MIT NR 2: ABY POSIADAĆ TŁUMIK, MUSISZ POZWOLENIE ?

Niektórzy ludzie mylą się z tym, ponieważ jest w tym ziarno prawdy – tyle że nie w sposób, w jaki ludzie myślą. Chociaż prawdą jest, że tłumiki nie są istotną częścią broni więc nie wymagają zezwoleń na posiadanie tego urządzenia wylotowego.

Zasadniczo, jeśli możesz legalnie posiadać broń palną, możesz legalnie posiadać tłumik. (Istnieje bardzo niewiele wyjątków i omówimy je w Micie nr 4.)

MIT NR 3: TŁUMIKI NEGATYWNIE WPŁYWAJĄ NA PRĘDKOŚĆ

Tłumiki – lub jakiekolwiek inne urządzenie – które przyczepisz do końca lufy broni, będą miały pewien wpływ na działanie broni. Trzeba spodziewać się jakiejś zmiany, ale zmiana nie zawsze jest zła.

W tym przypadku tłumiki mogą mieć wpływ na prędkość – ale w rzeczywistości jest to wpływ pozytywny. Zasadniczo tłumik wydłuża lufę broni, do której jest przymocowany, co daje rozprężającym się gazom wystrzelonego naboju więcej czasu na szybsze wypchnięcie pocisku, zanim opuści lufę. Jednak żeby było jasne, nie spowoduje to znaczącego wzrostu prędkości; nie spodziewaj się zdumiewającej pozytywnej zmiany w wydajności prędkości. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że na pewno nie będzie to miało negatywnego wpływu na prędkość, więc po prostu wyrzuć tę myśl z głowy

MIT NR 4: TŁUMIKI SĄ NIELEGALNE

Krótka odpowiedź jest taka, że ​​tłumiki nie są nielegalne w świetle prawa. Są one jednak ściśle regulowane na mocy ustawy. Czasami ludzie są zdezorientowani dodatkowymi przepisami regulującymi posiadanie tłumika i błędnie myślą, że oznacza to, że jest on nielegalny, ale w przypadku zdecydowanej większości po prostu nie jest to prawdą. Posiadanie tłumika jest jak najbardziej legalne i nie wymaga żadnych zezwoleń na jego posiadanie. Używanie tłumika określone jest jednak obostrzeniami prawnymi i używanie jest dopuszczalne tylko do odstrzału sanitarnego.

Wniosek: Tłumik jako nie będący częścią integralną broni jest całkowicie legalny w zakupie i posiadaniu

W chwili pisania tego artykułu posiadanie tłumików jest legalne

MIT NR 5: POLOWANIE Z UŻYCIEM TŁUMIKÓW JEST NIELEGALNE

Posiadanie tłumika jest jak najbardziej legalne i nie wymaga żadnych zezwoleń na jego posiadanie. Używanie tłumika określone jest jednak obostrzeniami prawnymi i używanie jest dopuszczalne tylko do odstrzału sanitarnego.

MIT NR 6: TŁUMIKI SĄ PRZYDATNE TYLKO W SYTUACJACH TAKTYCZNYCH

Po raz kolejny za ten mit należy winić Hollywood i Internet. Wygląda na to, że w każdym filmie, programie telewizyjnym i mediach społecznościowych przedstawiających wojsko, organy ścigania oraz strzelców zawodowych lub amatorskich wszyscy wyglądają, jakby brali udział w supertaktycznych sytuacjach, w których tłumiki są czymś, co powinni mieć tylko „operatorzy”. używać.

Nie oznacza to, że tłumik nie ma żadnych taktycznych korzyści, ale wiele z tego, co widzisz, ma na celu uczynienie telewizji i filmów bardziej interesującymi, a z tego, co widzisz w mediach społecznościowych, wynika, że ​​wiele osób po prostu „robi” to dla „gramu”.

W rzeczywistości tłumiki są przydatne w najróżniejszych sytuacjach – z których większość w niczym nie przypomina niczego „taktycznego”. Są przydatne przy wprowadzaniu nowych strzelców do tego sportu, ponieważ sprawiają, że ich pierwsze doświadczenie jest mniej onieśmielające dla zmysłów; są przydatne podczas polowań, aby chronić słuch, zachowując jednocześnie nienaruszoną zdolność słyszenia zwierzyny; są przydatne do ograniczania hałasu, co może być niezbędne na strzelnicach z sąsiadami; są przydatne do ograniczania, a czasem nawet eliminowania błysków wylotowych, co jest pomocne w warunkach słabego oświetlenia; są przydatne do zmniejszania odrzutu, co zapobiega zmęczeniu i poprawia celowanie strzału.

Ta lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność na temat korzyści tłumienia, które nie mają nic wspólnego z taktyką, ale myślę, że sedno zostało już wyrażone.

MIT NR 7: TŁUMIKI MAJĄ KRÓTKĄ ŻYWOTNOŚĆ

Tłumiki nie są tanie i ten mit prawdopodobnie powstrzymuje sporo osób przed zakupem jednego z nich.

Co ciekawe, nie był to kiedyś mit. W początkach tłumików, w pierwszych kilku dekadach XX wieku, technologia tłumików była w powijakach. Do tłumienia odgłosów wystrzałów używano wówczas mniej wytrzymałych materiałów. Materiał ten był jednorazowy i faktycznie przeznaczony do wymiany po określonej liczbie strzałów.

Obecnie tłumiki tłumią odgłosy wystrzałów za pomocą przegród o dużej wytrzymałości, które są zaprojektowane tak, aby wytrzymać dziesiątki – jeśli nie setki – tysięcy strzałów. Dopóki nie będziesz nadużywać tłumika i odpowiednio go wyczyścisz, całkowicie rozsądne jest oczekiwanie, że tłumik będzie miał dłuższą żywotność niż ty. Trochę chorobliwe, to prawda, ale to prawda.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

Mamy nadzieję, że pomogło to rozwiać mity dotyczące tłumików, które mogłeś usłyszeć lub nawet powtórzyć. Oczywiście jest wiele innych, które nie zostały omówione. W takim razie i ty możesz pomóc rozwiać mity o tłumikach!